Aktualności
Zarządzenie Prezesa Sądu Okręgowego w Przemyślu nr 52/2022 z dnia 3 marca 2022 r. w sprawie ustalenia dyżurów specjalistów z Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów Sądu Okręgowego w Przemyslu - udzielających poradnictwa specjalistycznego dla uchodźców z Ukrainy, przybywających na teren Rzeczypospolitej Polskiej.
W tym roku ,,Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” będzie odbywać się w dniach od 21 lutego do 27 lutego.
W ramach ,,Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” sądy będą udzielać bezpłatnych porad prawnych w dniach od 21 lutego do 25 lutego :
Zmianie ulega sposób dokonywania odbioru pism sądowych – dotychczas pisma sądowe podlegały odbiorowi za pośrednictwem zakładki „Dokumenty”, w której publikowane są wszystkie dokumenty pochodzące od sądu. Po uruchomieniu planowanej modyfikacji, na koncie pełnomocnika zawodowego widoczna będzie dodatkowa, nowa zakładka o nazwie „Moje doręczenia”, w której znajdować się będą wyłącznie te pisma sądowe, które adresowane są do danego pełnomocnika zawodowego w celu doręczenia. Jednocześnie, nadal widoczna będzie zakładka „Dokumenty”, która pełnić będzie funkcję informacyjną – pobranie dokumentu opublikowanego po dniu 29 listopada 2021 r. z zakładki „Dokumenty” nie stanowi potwierdzenia dostarczenia pisma sądowego do pełnomocnika.
W przypadku pism sądowych doręczanych pełnomocnikowi przed dniem 29 listopada 2021 r., sposób odbioru pism pozostaje jak dotychczas przez zakładkę „Dokumenty” i kliknięcie „Pobierz (DOCX) „ lub „Pobierz jako PDF”.
Decydujące znaczenie ma w tym wypadku data umieszczenia pisma sądowego w Portalu Informacyjnym. Od dnia 29 listopada 2021 r. doręczenie pism sądowych odbywa się za pośrednictwem zakładki „Moje doręczenia” lub „Doręczenia” (w zakładce „Sprawy”) bądź poprzez link zawierający odesłanie do Portalu Informacyjnego.
Pełna instrukcja opisująca zasady korzystania z Portalu umieszczona jest na stronie Portalu Informacyjnego – link:
https://portal.rzeszow.sa.gov.pl/zalacznik/Instrukcja_odbierania_pism_s%C4%85dowych_w_Portalu_Informacyjnym.pdf
Kuratorska Kampania Przeciw Przemocy przypada na miesiące listopad i grudzień. To czas intensywnych działań Służby Kuratorskiej, których celem jest tworzenie świata bez przemocy w rodzinach podopiecznych.
Kuratorzy współpracują również interdyscyplinarnie z placówkami, instytucjami, organizacjami pozarządowymi w środowiskach lokalnych prowadząc działania edukacyjne i profilaktyczne, których motywem przewodnim jest budowanie prawidłowych postaw wobec przemocy, uwrażliwianie uczestników i wyposażanie ich w narzędzia niezbędne do właściwego reagowania na przemoc oraz szukania pomocy. Są to działania zmierzające do zwiększania świadomości i umiejętności umożliwiających skuteczne przeciwstawianie się przemocy.
W tym tak szczególnym czasie mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie i wolności. Przypominamy i uczymy o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia.
Formuła naszych wydarzeń ma charakter konferencji, szkoleń, warsztatów, konkursów, wystaw, pogadanek.
Kuratorska Służba Sądowa zachęca do współpracy aby razem działać na rzecz budowania świata bez przemocy.